CFAF240400C0-030SC-A1-2
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CFAF240400C0-030SC-A1-2
Category : Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color : -
Display Type : TFT - Color
Product Status : Obsolete
Package : Retail Package
Viewing Area : 39.54mm W x 66.00mm H
Series : EVE
Diagonal Screen Size : 3" (76.20mm)
Graphics Color : Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen : Capacitive
Mfr : Crystalfontz
Backlight : LED - White
Display Mode : Transmissive
Interface : SPI
Dot Pitch : -
Dot Size : -
Dot Pixels : 240 x 400
Controller Type : FT811
Description : 3.0" IPS FT811 CAP TFT DEV KIT
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3" (76.20mm) 240 x 400