S2012VTP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
S2012VTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251 (V-Pak/I-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 200 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Description : SCR 200V 12A TO251
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 200 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)