FP7G50US60
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FP7G50US60
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 50 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : Power-SPM™
Package / Case : EPM7
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.8V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : EPM7
Mfr : onsemi
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : -
Power - Max : 250 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2.92 nF @ 30 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FP7G50
Description : IGBT MODULE 600V 50A 250W EPM7
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 600 V 50 A 250 W Chassis Mount EPM7