BTA2008W-800D,135
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
BTA2008W-800D,135
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : SC-73
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9A, 9.9A
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 10 mA
Base Product Number : BTA2008
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 800V 0.8A SC73
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 800 mA Surface Mount SC-73