S6008VS2
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
S6008VS2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 5.1 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251 (V-Pak/I-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 600V 8A TO251
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)