ACS722LLCTR-20AB-T
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
ACS722LLCTR-20AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±3%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 12mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 20A
Response Time : 5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 66mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 80kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS722
Description : SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Stock : In Stock
Contact Now
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)